środa, 29 sierpnia 2012

Antykoncepcja - świadomy wybór

Kazimiera Częstowojna
Antykoncepcja - słowo wstępu Zagadnienie antykoncepcji nabiera coraz to większego znaczenia we współczesnym świecie. Coraz więcej ludzi przyznaje się do stosowania środków antykoncepcyjnych, jak również na rynku pojawia się coraz więcej nowszych i bezpieczniejszych produktów zapobiegania niechcianej ciąży.
Poradnik ten powstał, by przybliżyć Państwu temat antykoncepcji i pomóc w wyborze odpowiedniego dla siebie środka.

Sam termin antykoncepcja oznacza świadome działania mające na celu zapobieganie ciąży przy użyciu środków stosowanych w celu zapobiegania zapłodnieniu. Świadome, oznacza w tym przypadku zgodne z wyznawaną przez siebie religią lub wartościami moralnymi.

Dobór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego

Każda kobieta jest inna, powinna zatem dobrać środek antykoncepcyjny indywidualnie do swoich potrzeb. Najlepiej skontaktować się w tym celu z ginekologiem, który zleci odpowiednie badania i na tej podstawie wybierze ich odpowiedni rodzaj.

Korzyściami z dobrze dobranej antykoncepcji mogą być: mniej bolesne, mniej obfite mi krócej trwające miesiączki, poprawa stanu skóry czy zmniejszenie występowania migren. Mogą to być również korzyści natury psychologicznej np.: zmniejszenie stresu wynikającego z lęku przed niechcianą ciążą.

Spośród dostępnych obecnie na rynku środków antykoncepcyjnych najpopularniejsze są: plastry antykoncepcyjne, globulki antykoncepcyjne i spirale antykoncepcyjne, prezerwatywy czy antykoncepcja po stosunku.

Plastry antykoncepcyjne nakleja się w jednym z czterech miejsc na ciele. Z plastra wydzielają się estrogen i gestagen, te same hormony, które zawiera dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna. Plaster działa więc identycznie jak pigułka: zawarte w nim hormony nie dopuszczają do owulacji.

Globulki antykoncepcyjne są metodą nieinwazyjną i łatwo dostępną. Zawierają one preparat plemnikobójczy, który uszkadza plemniki, utrudniając im dostanie się do macicy i zapłodnienie. Stosowane są dopochwowo.

Spirala antykoncepcyjna jest to przedmiot o kształcie podobnym do litery T, który ginekolog umieszcza w macicy. Produkowany jest on zwykle z dodatkiem metalu bądź miedzi.

Antykoncepcja po stosunku jest ostatnią deską ratunku, stosowana w nadzwyczajnych okolicznościach (dla ofiar gwałtu lub gdy podczas stosunku pękła prezerwatywa. Występuje w postaci tabletek, które wydawane są na receptę.

Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Złożoność procesu wytwarzania nasienia powoduje, że opracowanie skutecznej metody zapobiegania poczęciu z myślą o mężczyznach jest bardzo trudne. Prowadzone są różne badania nad stworzeniem środka farmakologicznego, który nie powodowałby zmiany natężenia potrzeb seksualnych, a wpływał jedynie na ograniczenie liczby plemników mogących doprowadzić do zapłodnienia. Jednakże dopóki taki środek nie powstanie, najlepszą męską metodą zapobiegania ciąży pozostanie w dalszym ciąguprezerwatywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz