czwartek, 30 sierpnia 2012

Żeńskie hormony i libido

Anita Rączka
Nasze samopoczucie w ogromnej mierze zależy od hormonów. Duży wpływ na organizm kobiety, mają dwa hormony: estrogen i progesteron. Od nich zależy kobiecy nastrój ,samopoczucie, w dużym stopniu zależy nasza atrakcyjność i podatność na niektóre choroby oraz popęd seksualny. Jednakże nie tylko te p...
Nasze samopoczucie w ogromnej mierze zależy od hormonów. Duży wpływ na organizm kobiety, mają dwa hormony: estrogen i progesteron. Od nich zależy kobiecy nastrój ,samopoczucie, w dużym stopniu zależy nasza atrakcyjność i podatność na niektóre choroby oraz popęd seksualny. 

Jednakże nie tylko te podstawowe hormony kobiece mają ogromne znaczenie w odczuwaniu podniecenia. Bardzo duże znaczenie ma hormon męski - testosteron. Chociaż nazywa się go męskim hormonem, występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak zanim się nim zajmiemy powiedzmy parę słów na temat: estrogenu. 

Jego produkcja jest uzależniona od specjalnego hormonu płciowego uwalnianego przez przysadkę, zwanego w skrócie FSH. Najwyższe stężenie tego hormonu następuje w dniach płodnych. Hormon ten nie pozostaje bez znaczenia także dla wyglądu – pod jego wpływem organizm produkuje kwas hialuronowy, który spłyca zmarszczki. Skóra nie tylko wygląda młodziej – estrogeny pobudzają także tworzenie się w skórze kolagenu, dzięki któremu jest ona bardziej elastyczna, jest ona również gładsza i cieplejsza niż u mężczyzn.

A jaki wpływ ma on na naszą aktywność seksualną? W tym czasie kobiece libido jest najwyższe. Mamy ochotę na seks, co zwiększa nasze szanse na poczęcie. Obniżenie tego hormonu może mieć wpływ na brak odczuwania chęci współżycia. Nie tylko estrogen jest odpowiedzialny za odczuwanie większego popędu w tym czasie, lecz również wspomniany wcześniej - testosteron. 

Testosteron poprawia sferę życia płciowego, zwiększa libido, a także wrażliwość sfer erogennych. Poprawia nastrój i napięcie mięśniowe, dzięki czemu kobiety odzyskują chęć do stosunków płciowych. Przywraca zainteresowanie seksem, libido i możliwości przeżywania orgazmu, również dzięki większej wrażliwości sfer erogennych. Dlatego też jest on wykorzystywany w medycynie, do leczenia niektórych kobiecych schorzeń i zaburzeń. 

Jednym z sposobów leczenia dolegliwości przekwitania, podaje się za pomocą tabletek oraz zastrzyków, plastrów, żelów, implantów podskórnych (najczęściej z estrogenami w leczeniu osteoporozy i zespołu klimakterycznego). Dzięki antydepresyjnemu działaniu tego hormonu dochodzi do poprawy samopoczucia, nastroju, samooceny i poczucia własnej wartości. Poprawia się także pamięć, zwiększa koncentracja. Jednak że, jak każdy lek, a zwłaszcza terapie hormonalne, należy podchodzić z ostrożnością. Przekroczenie minimalnie dawki, może wywołać negatywne skutki. Można tu wymienić:

- pobudzoną agresywność

- podwyższone ciśnienie krwi

- zaburzenia jajeczkowania. 

.....oraz inne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz